Nawozy granulowane – po co je stosować

Czy stosowanie nawozów w postaci granulowanej ma sens? Jeżeli tak to jakie ma on właściwości i dlaczego warto po niego sięgnąć? Nawozy granulowane przede wszystkim są proste i wygodne w stosowaniu, także ich przechowywanie jest łatwiejsze niż ma to miejsce np. w przypadku tradycyjnych oprysków.

Nawozy granulowane mają także o wiele dłuższy okres przydatności do użycia, zazwyczaj mają także silniejsze i bardziej skoncentrowane działanie, jednak ta cecha zależy już tylko i wyłącznie od danego typu nawozu. Granulowane nawozy są też praktyczne przy nawożeniu, a swoje składniki aktywne uwalniają do gleby stopniowo – mogą w niej bowiem spędzić nawet wiele dni i przez ten cały czas wciąż działać.

Nawozy granulowane można stosować zarówno przy uprawach wielkich pól jak i na ogrodach, a także do nawożenia roślin doniczkowych. Nawozy granulowane można stosować w różnym przedziale czasowym – od początku wiosny aż do chwili zakończenia się sezonu wegetacyjnego roślin.

Nawozy granulowane można stosować w bardzo zróżnicowany sposób – można używać ich jedynie punktowo, posypywać nimi całą uprawę lub też można wcześniej rozpuszczać je w wodzie i stosować wraz opryskowo. Nawozy granulowane mają szereg cech, które przemawiają na korzyść co do ich stosowania.

Przede wszystkim są bardzo wygodne w użyciu, wygodne jest też samo ich przechowywanie. Pozbawione są przykrych zapachów (np.

w przypadku granulowanego obornika), są też bardziej wydajne niż preparaty płynne.