Ogród – zagospodarowanie i pielęgnacja

Bez względu czy posiadasz duży i okazały ogród czy tez mały ogródek każdy trzeba dobrze zagospodarować, by pokazać jego piękna. Każdy wymaga też odpowiedniej i należytej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku ogród zamiast ozdobą będzie czymś szpetnym i nieprzyjemnym dla oka. W każdym ogrodzie świetnie będę się prezentować nieco podwyższone rabatki z kwiatami. Rabatki takie można oddzielić murkiem z kamieni lub cegieł. Będzie to spełniało nie tylko funkcję estetyczną, ale pomoże nam także kontrolować sposób, w jaki kwiaty rosną.

Poprzez ograniczenie ich np. kamieniami kwiaty nie będą się samoistnie rozrastać, co zaoszczędzi sporo naszej pracy. Jeżeli masz mały ogród to cześć jego powierzchni warto jest przeznaczyć na zasadzenie roślin pnących. Nie zajmą one dużo miejsca w ogrodzie, a będą wyglądały bardzo okazale. Można tutaj wybrać np.

pnące się krzewy róż lub inne kwitnące kwiaty. Możesz wybrać zarówno rośliny, które będą pięły się po ścianach budynku lub takie, dla których zamontujesz specjalną drabinkę. Zarówno w przypadku mniejszego jak i wielkiego ogrodu świetnie sprawdzają się też rośliny uprawiane w pojemnikach. Mają one wiele zalet – przede wszystkim są łatwe i wygodne w pielęgnacji – dbamy bowiem o mniejsza powierzchnię niż cały ogród. Można też zmieniać ich położenie i dowolnie modyfikować kompozycję.

Każdy ogród warto jest tez regularnie nawozić – najlepiej wiosną i stosować wtedy nawozy o spowolnionym działaniu, które będą działać aktywnie nawet przez kilka miesięcy.