Popularne chwasty

Każdy kto kiedykolwiek w życiu uprawiał działkę, ogródek czy pole na pewno spotkał się chwastami i wie, jak trudne potrafią być one do usunięcia. Z niektórymi walka trwa długimi miesiącami, inne zaś udaje się bardzo szybko usunąć. Oto kilka z najczęściej spotykanych na polskich polach chwastów. Popularnym i nie mniej uciążliwym chwastem jest podagrycznik pospolity, chwast ten jest byliną, która potrafi osiągnąć wysokość nawet do metra. Chwast ten bardzo łatwo i szybko się rozmnaża, przez co może być prawdziwą zmorą dla rolników.

Bardzo lubi jasne, słoneczne przestrzenie, przez co jest to chwast konkurencyjny dla roślin uprawnych, którym zabiera i ogranicza dostęp do światła. Porasta zarówno pola jak i ogrody. Najskuteczniej walczyć z nim można poprzez oprysk herbicydami. Inny popularny chwast zarastający pola i ogrody to jasnota biała. Chwast ten swoim wyglądem przypomina nieco pokrzywę, jednak różnica polega na tym, że jego liście nie parzą przy dotyku.

Jasnota biała osiąga wysokość do 70 centymetrów. Bardzo trudno się ją usuwa, zwłaszcza z rabatek kwiatowych, gdyż wydaje masę plączących się pnączy, przez które także się rozmnaża. Chwast ten najlepiej jest zwalczać przy użyciu herbicydów. Do popularnych chwastów można zaliczyć także perz właściwy. Jest to bylina charakteryzująca się długimi kłączami, które mają tendencję do plątania się.

Nie jest to chwast zbyt wymagający, lubi jednak stały dostęp do światła, przez co jest chwastem bardzo konkurencyjnym dla innych roślin uprawnych.