Postaw chwastom granicę

Każdy kto chociaż przez moment zajmował się uprawą działki lub ogrodu wie, jak trudno czasami jest usunąć z niej chwasty. Walka z nimi jest nierówna i czesto trwa nawet kilka miesięcy, a chwasty nadal wracają. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji lepiej jest odpowiednio wcześnie zapobiegać powstawaniu chwastów.

W zależności od typu uprawy profilaktykę można zacząć jeszcze przed pierwszymi siewami. Ważny jest jednak gatunek uprawianej rośliny – np. w przypadku pszenicy ozimej walkę z chwastami mozna rozpoczać jeszcze jesienią, przed siewem, natomiast w przypadku trawników konieczne jest odczekanie minimum roku, zanim po raz pierwszy zastosujemy herbicydy.

Niektóre z gatunków chwastów szczególnie upodobały sobie konkretne typy upraw. Wiążą się z nimi też konkrtne cechy gleb – niektóre chwasty wybierają gleby bardziej zakwaszone, inne wolą tereny bogate w wapń lub azot. Warto jest zatem wcześniej zbadac właściwości swojej gleby uprawnej by przekonać się, jakie chwasty prawdopodobnie moga się na niej pojawić.

Wówczas podjęcie działań profilaktycznych będzie już o wiele szybsze i łatwiejsze. Walcząc z chwastami pamiętaj też o tym, że moga one rozmnażać się i rozsiewac w bardzo różny sposób. Niektóre chwasty wydają nawet kilkanaście tysięcy nasion, które są roznoszone przez wiatr.

Nasiona te potrafią leżec w glebie nawet dziesięć lat po czym nadal mają zdolność do kiełkowania. Aby temu zapobiec warto jest tereny uprawny ogrodzić np. folią, która uniemozliwi nasionom zakiełkowanie w glebie.