Usuwanie chwastów na działce

Chwasty potrafią uprzykrzyć życie nie tylko rolnikom, ale także osobom, które pielęgnują własny ogródek czy nawet niewielką działkę. Czasami walka z chwastami trwa przez długie lata, a one nadal zarastają trawniki oraz rabatki z kwiatami.

Jak się skutecznie ich pozbyć raz na zawsze, aby mieć pewność, że już do nas nie wrócą? Usuwanie chwastów ogrodowych i tych na działce niemal niczym nie różni się od usuwania chwastów na polach. Walkę z chwastami zawsze bowiem należy rozpocząć od poznania ich gatunku.

Kiedy będziemy już wiedzieli z jakim wrogiem mamy do czynienia, to łatwiej będzie nam wybrać najlepsze narzędzie walki. Jeżeli mamy działkę o niewielkiej powierzchni lub też zarasta ją niewielka liczba chwastów, to ich usuwanie warto jest zacząć od prac mechanicznych.

Ręcznie pielenie co prawda jest bardzo czasochłonne i wymaga od nas dużej cierpliwości, jednak jest także skuteczne. Pamiętać należy jednak o tym, aby w przypadku wyrywania chwastów usuwać je z gleby wraz z ich korzeniem, gdyż niektóre z chwastów potrafią się rozmnażać właśnie przed odnogi z korzeni.

Jeżeli zastosowanie metody mechanicznego usuwania chwastów nie jest na naszej działce możliwe wówczas warto jest skorzystać z herbicydów. Dzięki nim bez problemu usuniemy niemal każdy gatunek chwastów a przy okazji nie będzie to szkodliwe dla reszty naszych roślin uprawnych.

Wybierając odpowiedni herbicyd należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zawarte w nim składniki aktywne, gdyż to od nich będzie zależeć to, na jakie gatunki chwastów preparat będzie działał.