Usuwanie chwastów ze zboża

Uprawy zbóż są bardzo podatne na zachwaszczenie. Niektóre gatunki chwastów, zwłaszcza te dwuliścienne, szczególnie upodobały sobie niektóre zboża i na potęgę zarastają ich plantacje. Najpopularniejszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą walki z takimi chwastami jest stosowanie oprysków. Opryski należy stosować z różną częstotliwością, zależnie od typu zasianego zboża. Jeżeli zasiano zboże ozime to zaleca się, aby preparatów chwastobójczych użyć pierwszy raz jeszcze w sezonie jesiennym, drugi raz natomiast na wiosnę.

Wówczas uzyska się największą skuteczność. Jeżeli jednak preparaty te będą stosowane regularnie, te same z roku na rok, to może dojść do sytuacji, że chwasty się na nie uodpornią i nie będą widoczne żadne efekty ich działania. Aby tak się nie stało warto jest co roku zasiewać pole innymi zbożami. Z chwastami walczy się w różny sposób, nie tylko w zależności od ich gatunku ale także od gatunku plantacji zboża, na jakim się pojawiają. Tak np.

w przypadku zachwaszczenia uprawy pszenicy ozimej najskuteczniejsze będzie usuwanie chwastów przed ich rozkrzewieniem. Najwięcej dwuliściennych chwastów pojawia się w pszenicy ozimej jeszcze przed rozpoczęciem jej wzrostu, czyli jesienią. Zatem już wtedy warto jest rozpocząć z nimi walkę. Przy usuwaniu chwastów ze zboża warto jest wcześniej dobrze zapoznać się z ich gatunkiem, aby możliwie najlepiej dobrać do nich herbicyd, którym będziemy z nimi walczyć. W przypadku delikatnych zbóż najlepiej jest stosować herbicydy działające selektywnie, które usuną tylko niepożądane rośliny i będą całkowicie bezpieczne dla reszty uprawy.